Sree Narayana College Chempazhanthy participated in various sports championships and achieved the following results in the academic year 2018-2019 Students from various schemes of Sports Authority of India and Kerala State Sports Council were enrolled in this college.
INTERNATIONAL MEDALISTS | : 01 |
INTERNATIONAL PARTICIPANTS | : 02 |
TOTAL INTERNATIONAL PRATICIPANTS | : 03 |
TOTAL INTERNATIONAL MEN PARTICIPANTS | : 03 |
OPEN NATIONAL MEDAL WINNERS | : 05 |
ALL INDIA INTER UNIVERSITY MEDAL WINNERS | : 06 |
TOTAL NATIONAL MEDAL WINNERS | : 11 |
TOTAL NATIONAL MEN MEDALISTS | : 10 |
TOTAL NATIONAL WOMEN MEDALISTS | : 01 |
OPEN NATIONAL PARTICIPANTS | : 04 |
ALL INDIA INTER UNIVERSITY PARTICIPANTS | : 23 |
TOTAL NATIONAL PARTICIPANTS | : 35 |
TOTAL NATIONAL MEN PARTICIPANTS | : 21 |
TOTAL NATIONAL WOMEN PARTICIPANTS | : 17 |
ALL INDIA INTER UNIVERSITY WATERPOLO CHAMPION
Players Participated from our college:
MOHAMMED FIAS C | POLITICAL SCIENCE | 110 M HURDLES: GOLD |
NIRMAL SABU | ECONOMICS | LONG JUMP : SILVER |
1. MOHAMMED FIAS C POLITICAL SCIENCE 110 M HURDLES: GOLD
2. NIRMAL SABU ECONOMICS LONG JUMP : SILVER
1. ATHLETICS : OVERALL CHAMPIONS
2. AQUATICS : OVERALL CHAMPIONS
3. WATERPOLO : RUNNERS
4. GYMNASTICS : RUNNERS
5. WUSHU : SECOND RUNNER
6. VOLLEYBALL : WINNERS (SOUTH ZONE)
INDIVIDUAL CHAMPION (SWIMMING) IN UNIVERSITY OF KERALA:
MEET RECORDS: 5 EVENTS
1. M VASURAM 100 M Freestyle 55.39 sec I SOC
2. M VASURAM 200 M Freestyle 2:03.26 sec I SOC
3. M VASURAM 50 M Butterfly stroke 26.28 sec I SOC
4. M VASURAM 100 M Butterfly stroke 1:00.25 sec I SOC
5. AKSHAY R J 400M Individual Medley 5:10.60 sec III POL
BEST MEN ATHLETE IN UNIVERSITY OF KERALA : NIRMAL SABU
MEET RECORDS: 2 EVENTS
Sl.No. | NAME | CLASS | MEDAL | REMARKS | |
1. | ANJALY FRANCIS P | III COM | POLE VAULT | GOLD3.20M | New Record |
2. | MOHAMMED FAIS C | 110 M H | GOLD14.51 S | New Record |
ATHLETICS
INTER NATIONAL CHAMPIONSHIP
Sl.No. | NAME | CLASS | MEDAL | REMARKS | |
1. | MOHAMMED FAIS C | II POL | SAF GAMES | SILVER | 110 HURDLES |
2. | GOKUL K R | II ECO | JUNIOR ASIA | PARTICIPATION | DECATHALON |
3. | SANEESH P S | II ECO | WORLD JUNIOR | PARTICIPATION | 4X100 M RELAY |
NATIONAL MEDAL WINNERS
Sl.No. | NAME | CLASS | MEDAL | REMARKS | |
1. | MOHAMMED FAIS C | II POL | SENIOR FEDERATION | SILVER | 110 HURDLES14.18 SP best |
2. | GOKUL K R | II ECO | JUNIOR FEDERATION | GOLD | DECATHALON |
3. | SANEESH P S | II ECO | JUNIOR FEDERATION | GOLD | 4X100 M RELAY |
4. | AKSHAY PRAKASHAN | II ENGLISH | JUNIOR FEDERATION | SILVER | 4X400 M RELAY |
5. | ANSA BABU | III COM | SENIOR NATIONALS | SILVER | 4X400 M RELAY |
ALL INDIA INTER UNIVERSITY MEDAL WINNERS
Sl.No. | NAME | CLASS | MEDAL | REMARKS |
1. | MOHAMMED FAIS C | II POL | GOLD | 110 HURDLES |
2. | NIRMAL SABU | I ECO | SILVER | LONG JUMP |
ALL INDIA INTER UNIVERSITY PARTICIPANTS
Sl.No. | NAME | CLASS | MEDAL | REMARKS |
1. | AKSHAY PRAKASHAN | II ENGLISH | PARTICIPATION | 4X400 M RELAY |
2. | SANEESH P S | II ECO | PARTICIPATION | 4X100 M RELAY |
3. | AMAL RAJ | III HIS | PARTICIPATION | 4X100 M RELAY |
4. | BENCHAMIN JOSEPH | II SOC | PARTICIPATION | 400 M HURDLES |
5. | MOHAMMED FAIS V | I HIS | PARTICIPATION | 4X400 M RELAY |
6. | ANSA BABU | III COM | PARTICIPATION | 400 M HURDLES |
7. | ANJALY FRANCIS P | III COM | PARTICIPATION | POLE VAULT |
8. | ALPHY LUCKOSE | III COM | PARTICIPATION | LONG JUMP |
INTER COLLEGIATE
BEST MEN ATHLETE IN UNIVERSITY OF KERALA: NIRMAL SABU
MEET RECORDS: 2 EVENTS
Sl.No. | NAME | CLASS | MEDAL | REMARKS | |
1. | ANJALY FRANCIS P | III COM | POLE VAULT | GOLD3.20M | New Record |
2. | MOHAMMED FAIS C | 110 M H | GOLD14.51 S | New Record |
Sl.No. | NAME | CLASS | MEDAL | |
3. | AKSHAY PRAKASAN | II ENG | 4X400 M RELAY | GOLD3:26.52 S |
4. | ALEX GEORGE | I ECO | 1500 M | BRONZE4:18.62 |
5. | ALPHY LUCKOSE | III COM | LONG JUMP | GOLD5.46 M |
POLE VAULT | SILVER | |||
4X100MRELAY | GOLD54.41 S | |||
6. | AMAL RAJ | III SOC | 4X100 M RELAY | SILVER44.45 S |
7. | ANJALY FRANCIS P | III COM | 4X100MRELAY | GOLD54.41 S |
8. | ANSA BABU | III COM | 400 M | SILVER57.21 S |
400 M HURDLES | SILVER1:3.60 S | |||
4X100MRELAY | GOLD54.41 S | |||
9. | BENCHAMIN JOSEPH | II SOC | 400 M HURDLES | GOLD55.36 S |
10. | DEVURAJ | I POL | 4X100 M RELAY | SILVER44.45 S |
11. | GIRILAL T J | I PHY | 3000 M STEEPLECHASE | BRONZE11:33.68 |
12. | GOKUL K R | II ECO | HIGHJUMP | GOLD1.80 M |
DECATHLON | GOLD5815 Pts | |||
4X400 MRELAY | GOLD3:26.52 S | |||
13. | JOJI ELDHOSE | II ENG | SHOTPUT | GOLD12.76 M |
DISCUS THROW | GOLD36.24 M | |||
14. | LINTO SAM CHACKO | III ECO | TRIPLE JUMP | SILVER14.10 M |
4X100 M RELAY | SILVER44.45 S | |||
15. | MOHAMMED FAYIS V | I HIS | 400 M | SILVER50.13 S |
4X400 M RELAY | GOLD3:26.52 S | |||
16. | NIRMAL SABU | I HIS | LONG JUMP | GOLD7.38 S |
4X100 M RELAY | SILVER44.45 S | |||
17. | RAVEENA RAJ | III COM | 4X100MRELAY | GOLD54.41 S |
18. | SANEESH P S | II ECO | 100 M | SILVER11.30 S |
200 M | GOLD22.25 S | |||
19. | SREERAG P V | I ECO | 4X400 M RELAY | GOLD3:26.52 S |
20. | SUDHEER N S | I ECO | HAMMERTHROW | SILVER37.09 M |
AQUATICS - ALL INDIA INTER UNIVERSITY MEDAL WINNERS
Sl.No. | NAME | CLASS | MEDAL | REMARKS |
1. | VISHNU P S | III SOC | GOLD | WATER POLO |
2. | AMAL A | III HIS | GOLD | WATER POLO |
3. | AKSHAY R J | III POL | GOLD | WATER POLO |
4. | SANDEEP D S | II SOC | GOLD | WATER POLO |
NATIONAL PARTICIPANTS
Sl.No. | NAME | CLASS | MEDAL | REMARKS |
1. | AKSHAY R J | III POL | PARTICIPATION | WATER POLO |
2. | SANDEEP D S | II SOC | PARTICIPATION | WATER POLO |
3. | VASURAM M | I SOC | PARTICIPATION | 50M B.FLY |
4. | NEETHU P V | I SOC | PARTICIPATION | 4X200M FREE RELAY |
ALL INDIA INTER UNIVERSITY PARTICIPANTS
Sl.No. | NAME | CLASS | MEDAL | REMARKS |
1. | ADARSH NAIR M L | I ENG | PARTICIPATION | 400 M F.STY |
2. | M VASURAM | I SOC | PARTICIPATION | 50M B.FLY |
3. | GOPIKA L | II HIS | PARTICIPATION | 400 IM |
4. | RAIHA S | I HIS | PARTICIPATION | 100 B.ST |
5. | KAVYA SATHEESHAN | I PSY | PARTICIPATION | 200 B FLY |
6. | AKSHAYESHWARI L R | II SOC | PARTICIPATION | 100 BS |
7. | ARYA G NAIR | II HIS | PARTICIPATION | 400 FS |
8. | NEETHU P V | I SOC | PARTICIPATION | 100 FS |
9. | ATHIRA S | II SOC | PARTICIPATION | 200 F S |
INTER COLLEGIATE
INDIVIDUAL CHAMPION IN KERALA UNIVERSITY: M VASURAM
4 MEET RECORDS
5 GOLD MEDALS
MEET RECORDS: 5 EVENTS
6. M VASURAM 100 M Freestyle 55.39 sec I SOC
7. M VASURAM 200 M Freestyle 2:03.26 sec I SOC
8. M VASURAM 50 M Butterfly stroke 26.28 sec I SOC
9. M VASURAM 100 M Butterfly stroke 1:00.25 sec I SOC
10. AKSHAY R J 400M Individual Medley 5:10.60 sec III POL
Sl.No. | NAME | CLASS | MEDAL | |
1. | ADARSH NAIR M L | I ENG | 400 M Freestyle | GOLD4:38.25 s |
1500 M Freestyle | SILVER19:00.53 s | |||
4X200M Freestyle relay | GOLD9:27.44 s | |||
2. | AKSHAY A B | I BOT | 100 M Breaststroke | BRONZE1:35.63 |
3. | AKSHAY R J | II POL | 100 M Freestyle | BRONZE57.97 s |
200 M Individual Medley | GOLD2:22.89 s | |||
4X100 M Freestyle relay | GOLD4:35.24 s | |||
4. | AKSHAYESHWARI L R | II SOC | 200 M Individual Medley | GOLD22:55.06 s |
50 M Back stroke | GOLD36.53 s | |||
100 M Back stroke | GOLD1:18.41 s | |||
4X200 M Freestyle relay | GOLD10:52.05 s | |||
4X100 M Medley relay | GOLD5:21.32 s | |||
5. | AMAL A | III HIS | 200 M Freestyle | SILVER4:39.78 s |
400 M Freestyle | SILVER4:39.78 s | |||
200 M Breaststroke | SILVER2:43.41 s | |||
4X200 M Freestyle relay | GOLD9:27.44 s | |||
4X100 M Medley relay | GOLD4:30.84 s | |||
6. | AROMAL A | II POL | 1500 M Freestyle | GOLD18:43.97 s |
200 M Butterflystroke | SILVER2:19.65 s | |||
400 M Individual Medley | SILVER5:39.99 s | |||
4X100 M Freestyle relay | GOLD4:35.24 s | |||
4X200 M Freestyle relay | GOLD9:27.44 s | |||
4X100 M Medley relay | GOLD4:30.84 s | |||
7. | ARYA G NAIR | II HIS | 200 M Free style | SILVER2:30.70 s |
400 M Free style | GOLD10:45.54 s | |||
800 M Free style | GOLD10:45.54 s | |||
50 M Back stroke | SILVER38.12 s | |||
4X100 M Freestyle relay | GOLD4:52.16 s | |||
4X200 M Freestyle relay | GOLD10:52.05 s | |||
8. | ATHIRA S | II SOC | 50 M Freestyle | BRONZE32.10 s |
200 M Free style | BRONZE2:34.37 s | |||
50 M Brest stroke | SILVER41.31 s | |||
100 M Brest stroke | SILVER1:33.72 s | |||
200 M Brest stroke | SILVER3:29.16 s | |||
4X100 M Freestyle relay | GOLD4:52.16 s | |||
4X200 M Freestyle relay | GOLD10:52.05 s | |||
9. | GOPIKA L | II HIS | 100 M Back stroke | SILVER1:23.78 s |
200 M Back stroke | GOLD2:54.95 s | |||
100 M Butterfly stroke | SILVER1:21.09 s | |||
200 M Individual Medley | BRONZE22:55.06 s | |||
400 M Individual Medley | GOLD6:19.53 s | |||
4X100 M Freestyle relay | GOLD4:52.16 s | |||
10. | KAVYA SATHEESHAN | I PSY | 50 M Butterfly stroke | GOLD34.64 s |
100 M Butterfly stroke | GOLD1:16.65 s | |||
200 M Butterfly stroke | GOLD2:46.25 s | |||
4X100 M Medley relay | GOLD5:21.32 s | |||
11. | NANDU M | III HIS | 50 M Butterfly stroke | BRONZE28.80 s |
12. | NEETHU P V | I SOC | 4X100 M Freestyle relay | GOLD4:52.16 s |
4X200 M Freestyle relay | GOLD10:52.05 s | |||
4X100 M Medley relay | GOLD5:21.32 s | |||
100 M Free style | GOLD1:10.67 s | |||
400 M Free style | BRONZE5:18.74 s | |||
800 M Free style | SILVER10:59.39 s | |||
13. | RAHUL CHANDRAN B | III SOC | 200 mBackstroke | BRONZE2:51.55 s |
14. | RAIHA S | I HIS | 50 M Brest stroke | GOLD40.55 s |
100 M Brest stroke | GOLD1:32.04 s | |||
200 M Brest stroke | GOLD3:15.62 s | |||
4X100 M Medley relay | GOLD5:21.32 s | |||
15. | SANDEEP D S | II SOC | 50 M Backstroke | SILVER31.80 s |
100 M Backstroke | SILVER1:09.22 s | |||
200 M Backstroke | SILVER2:43.17 s | |||
4X100 M Medley relay | GOLD4:30.84 s | |||
16. | THARA M | I HIS | 200 M Back stroke | BRONZE3:18.12 s |
200 M Butterfly stroke | BRONZE4:13.09 s | |||
17. | VASURAM M | I SOC | 50M Freestyle | GOLD24.91 s |
4X100 M Freestyle relay | GOLD4:35.24 s | |||
4X200 M Freestyle relay | GOLD9:27.44 s | |||
4X100 M Medley relay | GOLD4:30.84 s | |||
18. | VISAKH P S | II POL | 4X100 M Freestyle relay | GOLD4:35.24 s |
19. | VISHNU P S | II SOC | 200 M Breaststroke | BRONZE3:16.48 s |
50 M Breaststroke | BRONZE37.68 s |
VOLLEYBALL - SOUTH ZONE INTER UNIVERSITY PARTICIPANTS
Sl.No. | NAME | CLASS | MEDAL |
1. | SHAHANSHA S | I COM | PARTICIPATION |
INTER COLLEGIATE
Sl.No. | NAME | CLASS | MEDAL |
1. | AMAL BABU S | ECO | SZ WINNERS |
2. | BINU BENNY | HIS | SZ WINNERS |
3. | MIDHUN S | SOC | SZ WINNERS |
4. | MUHAMMED SHAHIN N S | SOC | SZ WINNERS |
5. | REJIN T BABU | SOC | SZ WINNERS |
6. | SAHIL MUHAMMED | ENG | SZ WINNERS |
7. | SHAHANSHA SHAMNAD | COM | SZ WINNERS |
8. | SREEJITH T | ENG | SZ WINNERS |
9. | VISHNU PRASAD S P | MAT | SZ WINNERS |
POWER LIFTING - INTER COLLEGIATE
Sl.No. | NAME | CLASS | MEDAL |
ARCHANA M BALACHANDRAN | ZOO | SILVER |
WUSHU - ALL INDIA INTER UNIVERSITY PARTICIPANTS
Sl.No. | NAME | CLASS | MEDAL |
1. | SWATHY S KUMAR | SOC | PARTICIPATION |
INTER COLLEGIATE
Sl.No. | NAME | CLASS | MEDAL |
1. | SWATHY S KUMAR | SOC | GOLD |
2. | NIVEDHITHA | SILVER |
BADMINTON - ALL INDIA INTER UNIVERSITY PARTICIPANTS
Sl.No. | NAME | CLASS | MEDAL |
1. | SAI KRISHNAN | I GEO | PARTICIPATION |
GYMNASTICS - INTER COLLEGIATE
NAME | CLASS |
ABHINAV R R | III CHE |
ARUN A L | III CHE |
JISHNU J CHANDRAN | III CHE |
NISHANTH J R | III MAT |
SREERAJ R B | III PHY |
VISHNU L S | III PHY |
HOCKEY - SOUTH ZONE INTER UNIVERSITY PARTICIPANTS
Sl.No. | NAME | CLASS | MEDAL |
1. | ASHIKA K M | III BOT | PARTICIPATION |
CYCLING - INTER UNIVERSITY PARTICIPANTS
Sl.No. | NAME | CLASS |
1. | BISMI K S | III POL |
2. | GOPIKA PRATHAPAN | III SOC |
3. | MALAVIKA B M | I SOC |
Department of Physical education conducted a seminar on “LIFESTYLE AND HEALTH” on 11th March 2019. DrAjai Kumar G I; Sports Co-coordinator of APJ Abdul Kalam
Technological University, Trivandrum and Head of the Department of Physical
Education, College of Engineering, Trivandrum handled a session. Paper
presentation competition was also conducted. First prize was won by
Sulthana Fehroza P P of III Dc Chemistry on a topic “Common Life Style Diseases”
and second prize won by Gopika S Prathapanof III DC Sociology on a topic of “Effect
of Exercise on circulatory system”. Akshay Prakashan of II DC English and
Mahidev AP of III DC Zoology also presented papers. Department of Physical Education express
our sincere thanks to college Principal, Dr Jitha S R and also for PTA and
College Management for their whole hearted support.
Head of the Department
Achievements in the 35th National Games 2015, at Thiruvananthapuram |
|||||
Sl |
NAME |
CLASS |
SPORTS |
Event /Game |
Achievements |
1 |
Soumya |
I BA History |
Aquatics |
Water Polo |
Gold |
2 |
Shibinlal. S.S |
III BA History |
Aquatics |
Water Polo |
Silver |
3 |
Sandhya S S |
III BA History |
Aquatics |
4 x 100 M Free Style Relay |
Bronze |
Aquatics |
4 x 200 M Free Styles Relay |
Bronze |
|||
4 |
Adrash R |
III BA Political science |
Aquatics |
50 M Freestyle |
Participation |
5 |
Bismi |
II BSE Psychology |
Point Race 20 KM |
Cycling |
Bronze |
Scratch Race 10 KM |
Cycling |
Bronze |
|||
6 |
Anjitha T P |
Sociology |
3 KM |
Cycling |
Gold |
76 KM Road Mass Start |
Cycling |
Bronze |
|||
7 |
Lidiya Mol Sunny |
II BSE Psychology |
Team Persicut |
Cycling |
Gold |
I KM Sprint |
Cycling |
Bronze |
|||
Keirin |
Cycling |
Bronze |
|||
8 |
Krishnendhu T. Krishna |
Sociology |
28 KM Road Time Trial |
Cycling |
Silver |
9 |
Tinu Maria Tomy |
I DC Sociology |
500M Time Trial |
Cycling |
Participation |
10 |
Sinu raj P |
I DC Economics |
1 KM Time |
Cycling |
Participation |
11 |
Sayon P.O |
II DC Economics |
1 KM Time Trial |
Cycling |
Participation |
12 |
Vinya A |
II BCOM |
Hockey |
Hockey |
Participation |
13 |
Jitesh |
Political Science |
Athletics |
4x 100 M Relay |
Gold |